Ki ne ismerné Vágó István kvízműsorát, a Legyen ön is Milliomos! vetélkedőt?! Sok programozót megihletett a játék. A programok között akad olyan is, ami akár tanórán is kiválóan használható, mert saját kérdéseket készíthetünk hozzá.
Remek alkalmazásokat kódoltak le a programozók a témában, azonban egyet kiemelnék közülük. Egy olyan LOIM (Legyen ön is Milliomos!) játékot, ahol a kérdéseket mi magunk szerkeszthetjük könnyedén egy Excel dokumentum segítségével. Ettől lesz használható bármilyen tanóra keretei között. Készíthetünk megfelelő kérdéssort bármilyen tantárgyhoz, életkorhoz, tudáshoz.
A programot nemrég találtam egy letöltőközponton. Meglepett, mert már 9 éve íródott. (Még frissen, akkoriban használtam először egy sulinap alkalmából.) Igaz, akkor még csak XP-re és kortársaira optimalizálták. Azóta kissé felfrissítették, így Win 10-hez is tökéletes.
A játék letöltése és telepítése
A Legyen ön is Milliomos! játék szoftvere erről az oldalról tölthető le. A program freeware, azaz szabadon felhasználható. Így iskolai gépekre is feltelepíthető jogtisztán.
Letöltéshez kattints a WINDOWS ECECUTABLE linkre (az alábbi képen piros karikával jelölve), amely néhány másodpercen belül megtörténik. A letöltött állományt legkönnyebben böngésződ letöltések gombja alatt találod meg. Innét elindíthatod a program telepítését, mely telepítésvarázsló segítségével néhány kattintással megtörténik.
Kérdések importálása
(A program használatához érdemes bekapcsolni a hangszórót.) Ha telepítéskor a teljes programot feltetted a gépre, akkor keletkezik egy ikon az asztalon. Innét elindítva a játékot, első lépés a kérdések importálása. Enélkül a játék nem indul el! Kezdetnek nézzük, hogy tudod importálni a gyári kérdéssort.
Kattints a varázspálca ikonra (fenti képen látható). Megnyílik az Import varázsló ablak. Itt kell kiválasztanod a már létező kérdéseket, azaz egy Excel dokumentumot. (Jelen esetben a gyári fájlt.)
Első lépésként ki kell választani, milyen kérdéstípust akarsz importálni: Sorkérdéseket (itt sorrendbe kell tenni a megadott kifejezéseket és a leggyorsabb versenyző nyer), illetve Kérdéseket (ezek azok a kérdések, amelyeknél a 4 lehetséges válasz közül ki kell választani a megfelelőt).
Második lépésben jelölni kell, hogy kívánod-e törölni a régebbi kérdéseket. Ha több fájl kérdéseit akarod egyszerre használni, csak akkor válazd a meghagyom opciót.
Harmadik lépésként a sárga mappa ikonra, azaz megnyitásra kattintva, meg kell adnod azt a fájlt, amely a kérdéseket tartalmazza (.xls). A gyári kérdéseket abban a könyvtárban találod, ahova a programot is telepítetted. Alapbeállítás esetén: C:\Program Files (x86)\LOIM\. Itt keresd meg a Data nevű mappát, amelyben LOIMMinta.xls néven találod meg a kérdéseket.
Importálás befejezte után a rózsaszínű (Új sorkérdés), vagy a kék (Új játék) ikonokkal meg is kezdheted a játékot. (A helyes válaszra mindig 2x kell kattintani, mert az első kattintással csak megjelölöd!)
Saját kérdéssor készítése
Remélem megjegyezted, hogy hol található a gyári kérdések állomány! Egyik lehetséges módja, hogy ezt megnyisd:
Indítsd el az Excel táblázatkezelő programot. Majd ott a megnyitás segítségével keresd meg ismét a LOIMMinta.xls fájlt. Itt két munkalapot is találsz (lent találod a munkalap füleket). Az egyik tartalmazza a Kérdéseket, a másik a Sorkérdéseket. E két munkalap alapján készítsd el a saját állományodat és mentsd le új néven.
Fontos!
– Ugyanabba a könyvtárba mentsd, ahol a LOIMMinta is található!
– a Kategóriák címkéi (TÖRTÉNELEM, IRODALOM, FILM, stb.) nem változtathatóak meg!
Én is készítettem a vetélkedőhöz egy állományt. Csupán pár Kérdést és Sorkérdést tartalmaz történelem tantárgyhoz: LOIMSaját. Ez alapján már biztosan mindenki el tudja készíteni saját feladatbankját. Ha további kérdések merülnek fel a program használatával kapcsolatban, bátran kérdezz!
Remélem hasznosnak találtad a bejegyzést. Amennyiben tetszett, bátran oszd meg kollégáiddal. Várunk Facebook oldalunkon is!
szia!
a programot lehet úgy variálni, hogy csak pl. 5 kérdésből álljon a 40 milliós végcél?
Kedves Gábor!
Soha nem próbáltam kis elemszámú kérdéssel a végcélt, de maximális limit nincs beállítva, így azt gondolom, hogy semmi akadálya.