Mi fán terem a lapbook?
Iskolásként biztosan készítettél te is minikönyveket, amiben összegyűjtöttél néhány nagyon fontos tudnivalót egy adott témával kapcsolatban. Hogy igazán mutatós is legyen a könyved, talán rajzoltál is bele, esetleg újságból kivágott képekkel illusztráltad.
Hasonlóan készül a lapbook is: te eltervezed, a gyermeked összegyűjti a tudnivalókat különböző szempontok alapján, ő dekorálja saját rajzaival, képekkel, ő vágja, ragasztja, hajtogatja (olyan, mintha sok-sok egymással összefüggő minikönyvből készítene egy nagyot), a végeredmény pedig egy teljesen egyedi könyvecske lesz, a gyermeked saját munkája!
Mi tehát a lapbook?
Sárosdi Virág, a lapbook-technika hazai úttörője így fogalmazta meg röviden:
„A lapbook olyan könyvet jelent, amit a gyermek maga készít el egy adott témakörben. Miközben elkészül a lapbook, már meg is tanulja a témakör legfontosabb részeit.”
Hogyan tervezd meg a lapbookot?
Állíts össze egy tervet a soron következő témakörhöz, amiről lapbookot készít a gyermeked!
A lapbookba gyűjtse össze a témával kapcsolatban a legfontosabb
- fogalmakat, definíciókat
- évszámokat
- eseményeket
- személyeket
- helyeket
- legendákat, mondákat
- előzményeket, következményeket
- azt, hogy milyen változások történtek:
- a mezőgazdaságban, iparban
- új módszerek
- új találmányok, eszközök (fiúknak: fegyverek, gépek)
- a társadalomban
- összetétel
- életmód
- a mezőgazdaságban, iparban
- a kultúrát:
- stílusirányzatok a művészet különböző ágazataiban (festészet, szobrászat, építészet, zene, irodalom, stb.)
- vallás
- lányoknak: öltözködés, divat
- szórakozás, szabadidő
Nem kell mindig minden témakörhöz az összes itt felsorolt szempontra választ adni. Ezek a kérdések csak támpontként szolgálnak a tervezéshez!
Illusztráljátok a lapbookot képekkel (saját rajzzal, vagy nyomtatott alkotással). Akár a borítót, vagy a sablonokat is. A képek széppé és vizuálisan könnyebben megjegyezhetővé teszik az anyagot, amellett, hogy a művészettörténet terén is fejlesztenek.
A gyermeked szokásainak, képességeinek megfelelő feladatokat találj ki a lapbookhoz!
• Ha a te gyermeked nem az a fajta, aki sokáig tud egy helyben ülni, kapjon olyan feladatokat, aminek a megoldásához sok mozgásra van szüksége.
• Ha hallás után tanul könnyebben a lányod, fiad, akkor olvasson, meséljen sokat hangosan a lapbook készítése közben!
• Ha vizuális típus, akkor őt a különböző formák, színek fogják segíteni a memorizálásban.
• Ha nagyon kreatív, akkor hadd vágjon, rajzoljon, ragasszon sokat!
Hogyan készítsétek el a lapbookot?
Amíg a témakör feldolgozását nem fejeztétek be, addig csak gyűjtsétek az elkészült sablonokat (leírásokat, képeket, térképeket) pl egy cipősdobozba, vagy kisebb tasakokba, borítékba. Amikor végeztetek, akkor már látjátok, hogy mi mindent kell majd elhelyezni a lapbookban, akkor álljatok neki a rögzítésnek. Így már látni fogjátok, minek mekkora hely kell, mit hova tegyetek, hogy ne zavarja egyik sablon a másikat, stb.
A lapbookhoz nagyméretű kartonpapírt használunk borítónak. Lehet szabályos négyszögletes alakja, de ha a témához passzol egy egyedi alak, akkor még formára is lehet szabni a borítót (ha például egy várról csináltok lapbookot, akkor lehet vár alakja). A kartonpapírt általában úgy hajtogatjuk, hogy kb A4-es méretű legyen a végeredmény, így:
Mielőtt minden sablont rögzítetek a borítóhoz, próbaként mindent helyezzetek el benne! Nézzétek át, nem fogja-e az egyik sablon miltonkapcsos rögzítése kiszúrni a másik oldalra ragasztott sablont, be lehet-e majd hajtani a lapbook minden oldalát, tényleg belefér-e minden a borítóba, vagy hozzá kell még ragasztani a borítóhoz újabb oldalakat!
Miért jó lapbookkal tanulni?
Miközben a gyermek kutatja a válaszokat, keresi a feladatok megoldását, különböző sablonokkal dolgozva saját maga írja le a legfontosabb tudnivalókat, meg is tanulja a nagy részét. Saját maga rendszerezi a megszerzett információkat, amiket így még könnyebben meg tud jegyezni. Észre sem veszi és megtanulja a kiválasztott korszakot. Mivel nem a megszokott módszerekkel dolgozik közben, játéknak fogja fel, élmény lesz számára a folyamat! Keresgélés közben rengeteg érdekes történetre bukkanhat, amitől még színesebb lesz számára a történelem!
Hasznos volt ez a cikk? Bátran oszd meg barátaiddal a Facebookon, és/vagy lájkold az oldalunkat!
Leave a Reply